Duyurular
Güncel Duyurular :

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

 

ERTEK’ten 22 MART DÜNYA SU GÜNÜ MESAJI

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ESKİ Genel Müdürü Remzi Ertek 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yayınladığı mesajında “ Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahip, en küçük canlı organizmadan en büyük canlı varlığa kadar, bütün biyolojik yaşamı ve insan faaliyetlerini ayakta tutan yegâne kaynağımızdır. Dünya nüfusunun hızlı artışının yanı sıra, küresel ısınma, endüstrileşme, yer altı ve yer üstü kaynakların hoyratça kullanılması, israf edilmesi  gibi etkenlere bağlı olarak dünya genelinde bazı bölgelerde tatlı suya erişimde ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.

Su hayatın varlığı ve devamlılığı için vazgeçilmez bir kaynaktır. İnsanların en önemli haklarından biride temiz ve içmeye elverişli suya sahip olmalarıdır. Dünyamızın geleceğini ve medeniyeti tehdit eden en önemli çevre felaketlerinden birisi, tatlı su kaynaklarının hızla kirlenmesi ve tüketilmesidir.

Su, hayattır.  Su varsa hayat vardır.  Hayat  suyla başlamıştır  suyla devam edecektir.   Su geleceğimizi güvence altına almak için üzerinde titizlikle durmamızı gerektiren önemli bir kaynaktır. Hayatın ana unsuru olan suyla ilgili algılamalar, uzun yıllar, insanın ve bulunduğu çevrenin ihtiyaçlarının karşılanmasıyla sınırlı kalmıştır.

 20 nci Yüzyılın sonlarında, suyun global anlamda ele alınması, başka bir deyişle, suyun, bulunduğu bölgede kullanılıp tüketilen bir madde olduğu anlayışının yerine, insanlığın ortak değeri olduğu anlayışı benimsenmiştir.

Bu vesileyle

22 Mart 1993’te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen ‘Dünya Su Günü’nde tükettiğimiz kaynakları korumanın önemine vurgu yapan Ertek, ‘’Suyu doğru dikkatli ve israf etmeden kullanmamızı   insanlığa sunulmuş en büyük nimet olan suyun  tüm insanlığın ortak malı olduğunu ve  her insanın sudan yararlanma hakkı olduğunu söyledi .     İnsanımızın ihtiyacı olan sağlıklı içme ve kullanma suyunun sürdürülebilir bir şekilde sağlanması  bizim asli görevimizdir. Su nimetinin kıymeti yok olunca daha iyi anlaşılıyor. Allahın  verdiği nimetler için O’na  ne kadar şükretsek azdır.  Su yaşam  için olmazsa olmaz bir nimettir. Her şeyi SU’dan yarattık diyen Rabbimiz yaşamamızı da onunla devam ettirmektedir.  Rabbimiz hiç kimseyi susuz  bırakmasın.’’ dedi.
Ertek, Koronavirüs  için’de devletimizin aldığı tedbirlere uymamız gerektiğini ve   Ellerimizi sık sık su ve normal sabun ile 20 saniye ovarak yıkayalım. Allah’ın yardımı, Milletimizin özverisi  ile  bu süreci de güçlenerek atlatacağız inşallah .’’ dedi.