Duyurular
Güncel Duyurular :

ESKİ’de YANGIN TATBİKATI

ESKİ’de YANGIN TATBİKATI

Erzurum  Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen acil durum tahliye yangın tatbikatında gerçeği aratmayan bir kurtarma operasyonuna imza atıldı. ESKİ Genel Müdürlüğü hizmet binasında mesai saatlerinde gerçekleştirilen yangın tatbikatında hareketli dakikalar yaşandı. Acil durumlar hakkındaki yönetmelik gereği, İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen tatbikat aksiyon filmlerini aratmadı. Büyük bir heyacan içinde ve gerçeğine uygun olarak yürütülen tatbikat, uzmanlardan da izleyenlerden de tam not aldı. Üst katlarda bulunan ve duman nedeniyle merdivenleri kullanamayarak mahsur kalan personel, İtfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Binada güvenliğin sağlanmasının ardından binaya giren 3 itfaiyeci bina içinde ayrıntılı bir inceleme çalışması yaparak, binada başka bir kazazede bulunup bulunmadığını tespit etti. Hasar tespit çalışmaları sonrası yangın tatbikatı başarıyla tamamlandı.Tatbikat, itfaiye ekiplerince yangının nasıl söndürüleceği uygulamalı olarak gösterilmesiyle sona erdi.

Tatbikatın ardından konuşan ESKİ Genel Müdürü Remzi Ertek, ‘’Bu tarz eğitimlerin çok önemli olduğuna değindi. İş Sağlığı ve Güvenliği açısından bu tarz eğitimlere önem verdiklerini dile getiren Ertek, “Her yıl yapmakta olduğumuz acil eylem planı kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği açısından bu şekilde tatbikatlar yapıyoruz. Bu tatbikatların amacı olası bir yangında, bir kazada ne şekilde davranacağımız, neler yapacağımız hakkında fikir sahibi olmak adına yapılıyor. Bunun hem eğitimini veriyoruz hem tatbikatını yaparak ne şekilde uygulandığını gösteriyoruz. Amacımız bu tarz kazalarda telaşa kapılmadan, soğukkanlılıkla bu tür yangınlara veya başka türlü kazalara müdahale edebilmek.

“Kimsenin Burnu Dahi Kanamasın”

Bu tarz acil durumlarda ne yazık ki bazı arkadaşlarımız iyi niyetle kendi üzerlerine vazife olmayan işlere girişerek sonu ölümlerle bitecek sıkıntılara neden olabiliyor. Bizim arkadaşlarımızdan, özellikle ekip başlarından ricamız bu arkadaşları sık sık uyararak, kendi ehliyeti olmadığı işleri yapmamaları hakkında bilgilendirmeleridir. Her işin mutlaka bir sahibi vardır.  Ben arkadaşıma yardım edeyim, işini kolaylaştırayım dediğiniz anda bir hata o kişinin hayatına mal olabiliyor. Tek dileğimiz kimsenin burnunun dahi kanamamasıdır.Bu duygularla tatbikat neticesinde arkadaşlarımıza sağlık, sıhhat diliyorum, inşallah kazasız belasız bir yıl geçiririz.” diye konuştu.

“Allah Ordumuza ve Askerimize Güç Versin”

Tüm Dünyanın gündeminde olan Barış Pınarı Harekatıyla ilgili de konuşan Ertek, “Barış Pınarı Harekâtında Suriye’de bulunan ordumuza ve askerimize başarılar diliyorum. Allah muvaffak eylesin, güç kuvvet versin. Düşmanların yüreklerine de göründüğü gibi korku salsın.” dedi..