Duyurular
Güncel Duyurular :

BÜYÜKŞEHİR’DEN SU SAYAÇLARI DON UYARISI

Büyükşehir Belediyesi Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü, kış aylarında yaşanan soğuk hava dalgasıyla su sayaç ve borularının donmalarına karşı vatandaşlardan tedbir almaları istendi.  

Hava sıcaklığının (0°c)  santigrat derecenin altına düşmesi ile su sayaç ve tesisatları, donma tehlikesiyle karşı karşıya kalabildiğini söyleyen ESKİ Genel Müdürlüğü yetkilileri, sayaç ve boruların iyi korunmaması durumunda vatandaşların sıkıntıya düşebileceğini bildirerek şu uyarılarda bulundu.

SU BORULARINI VE SAYAÇLARIMIZI DONMA TEHLİKESİNE KARŞI KORUYALIM!

Sıcaklıkların önemli oranda düştüğü kış aylarında su borusu ve sayaçların soğuktan korunması için şunların yapılması vatandaşlarımızın yararınadır. Şiddetli soğuklarda muslukların çok az bir şekilde açık bırakılarak sayaçta ve tesisatta durgun su bırakılmamalıdır. 

Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır. Bunun için öncelikle açık alanlarda bulunan sayaçların ve borularınızın soğuk hava ile temas etmeyecek şekilde kapatılmalı ve yalıtım malzemesi ile izole edilmelidir. Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir. 

ESKİ yetkilileri ayrıca, vatandaşların yaşanan sorunların çözümü için Alo 185 Çağrı Merkezi ve 233 01 33 numaralı telefonların 24 saat aranabileceğini belirtti.