Duyurular

BÜYÜKŞEHİR 4.5 YILDA ALTYAPIDA REKOR BİR HİZMETE İMZA ATTI

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Erzurum’un altyapısını baştan aşağı yenilemeye devam ediyoruz. İl genelinde yine rekor bir çalışmaya daha imza attık. Büyükşehir Belediyesi olarak il genelinde 4 milyon 697 bin 887 metre içme suyu ve kanalizasyon hattı inşa edilmiştir.

Büyükşehir Belediyesi Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından ilimizin dört bir sathında yapılan çalışmalarda, köy statüsünden mahalle statüsüne dönüşen yerleşim yerlerinin içme suyu ve kanalizasyon hattı değişti, yeni arıtma tesisleri ve su depoları inşa edildi. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Büyükşehir şehrin altyapısını tabiri yerindeyse baştan aşağı değiştiriyor” diye konuştu. Çalışmaları sayısal verilerle aktaran Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “ESKİ Genel Müdürlüğü İlçe Hizmetleri Dairesi Başkanlığı vasıtasıyla ilçe ve mahallelerinde 1692.3 km metre içme suyu, 792 bin 257 metre kanal çalışması yaptık. İlçelerde 83 yeni su deposu yapılırken, 205 deponun da bakım ve onarımı gerçekleşti. Yine ilgili Daire başkanlığımız 116 fosseptik çalışmasını da tamamladı.

Plan Proje Yatırım İnşaat Dairesi Başkanlığı olarak ilçe ve mahallelerinde 1189.5 km metre içme suyu, 878 bin 174 metre de kanalizasyon hattı döşedi. İlimizde Aşkale, Horasan içme suyu arıtma tesisi inşaatı devam ediyor. Oltu içme suyu arıtma tesisi proje çalışmaları ve ihale hazırlıkları devam ediyor. Tekman ilçesi doğal atıksu arıtma tesisi inşaatı tamamlandı. 41 deponun yapımı gerçekleşirken, 151 fosseptik de bu dönemde tamamlayan İlçe Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ekipleri, 29 bin 164 içmesuyu, 18 bin 927 kanalizasyon arızasını giderdi.”

Şehir merkezindeki çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Sekmen, “Su ve Kanal İşletme Daire Başkanlığı ekiplerimiz kent merkezinde 58 bin 473 metre içme suyu hattı, 90 bin 642 de kanalizasyon hattı döşedi. Ekiplerimiz 4.5 yılda şehir merkezinde 83 bin 201 arızaya da anında müdahale ederek vatandaşların sıkıntıları giderildi.” şeklinde konuştu.